وزیر اداره مهاجرت کانادا دستور داد سرعت صدور ویزای کاری افزایش یابد


وزیر اداره مهاجرت کانادا دستور داد سرعت صدور ویزای کاری افزایش یابد. او در نشستی که  با اعضای کمیته مهاجرت داشت شخصا اذعان کرد که به پروسه صدور ویزای کاری(work permit) سرعت می بخشد.

در هفته گذشته، وزیر اداره مهاجرت شان فریزر(Sean Fraser) به اعضای کمیته ابلاغ کرد که سازمان IRCC از بودجه 85 میلیون دلاری برای کاهش زمان صدور ویزای کاری که به علت همه گیری کرونا تشدید شده است، استفاده می کند. او همچنین اعلام کرده بود که روش سرویس دهی برای ویزای کار، ویزای تحصیلی، شهروندی و اقامت دائم تا انتهای سال 2022 به روال عادی باز خواهد گشت.

وب سایت رسمی سازمان IRCC ارزیابی کرده بود که در این دوره، زمان پردازش ویزای کاری بطور عادی و استاندارد نبوده است. با این وجود سازمان IRCC در حال پردازش ویزای کاری سطوح بالاتری است. در سال 2021، کانادا برای 420,000 مهاجر تحت عنوان International Mobility Program (IMP) و  Temporary Foreign Worker Program (TFWP) ویزا صادر کرد. این عدد در مجموع در سال 2019 به 405,000 رسیده بود.

TFWP به کارفرماهای کانادایی این اجازه را می دهد تا کمبود نیروی انسانی را از کشورهای دیگر تامین کنند. IMP نیز باعث پیشرفت و گسترش اقتصاد، اجتماع و فرهنگ کانادا می شود.

زمان استاندارد پردازش ویزای کاری که از خارج از کانادا ارسال شده باشد، 60 روز است. البته بجز ویزای International Experience Canada (IEC) که پردازش آن 56 روز زمان می برد. همچنین برای صدور ویزای کاری که از داخل کانادا ارسال شده باشد 120 روز زمان صرف می شود. سازمان IRCC  قبل از پاندمی کرونا، در 87 درصد مواقع موفق به پردازش این  پروسه در زمان استاندارد می شد.

در سال 2020، زمانی که پاندمی کرونا شروع شد، تمام فعالیت های سازمانIRCC در همه نقاط جهان متوقف شد. همین امر باعث تجمع پرونده ها و تاخیر در کارها شد. از تاریخ یک فوریه، بیش از 85,000 درخواست ویزای کاری در لیست IRCC وجود دارد.

دستیار معاون وزیر سازمان IRCC دنیل میلز(Daniel Mills) بیان کرد بودجه 85 میلیون دلاری کمکی به سرعت پردازش ویزای اقامت دائم(PR) نمی کند و بهتر است این بودجه را صرف الکترونیکی کردن پرونده ها و آنلاین کردن پیگیری درخواست های ارسالی کنیم.

اهمیت افزایش سرعت در صدور ویزای کاری

بر اساس گزارش job vacancies، در ماه نوامبر حدود 900,000 فرصت شغلی ایجاد شده است. مدت های زیادی است که از مهاجرت به عنوان یک استراتژی برای گسترش نیروی کاری کانادا استفاده می شود.

از آنجاییکه کارفرماها در یک سری از زمینه ها اعلام کرده اند که همیشه به نیروی با استعداد خارجی نیاز داشته اند، از این رو در یک سری از بخش ها در صدور ویزای کاری تسریع داده شده است. به عنوان مثال،  Global Talent Stream شرایطی را برای کافرماهای حوزه تکنولوژی ایجاد می کند تا در عرض 10 روز بتوانند نیروی کاری خارجی استخدام کنند.

کار در کانادا و صدور ویزای کاری در کانادا-مهاجرت به کانادا

استان کبک یک لیست از مشاغلی را ارائه داده است که کارفرماها را از پروسه  Labour Market Impact Assessment (LMIA) معاف می کند. هرچند که آن ها همچنان به LMIA نیاز دارند ولی این کار باعث می شود کارفرماها برای پیدا کردن نیروی خارجی مناسب، بدون نیاز به تبلیغ برای استخدامی، LMIA را خیلی زودتر بدست بیارند.

LMIA یکی از نیازمندی ها برای استخدام یک نیروی خارجی است. دولت کانادا باید توسط کارفرما مجاب شود که نیروی مورد نیاز در خود کشور کانادا وجود ندارد و نیاز به استفاده از نیروی خارجی هستند.

در سال 2021، حدود یک چهارم از ویزای کاری صادر شده به LMIA نیاز داشتند. ولی 75% آن ها بدون نیاز به LMIA بوده اند.

اقامت و کار در کانادا بعد از منقضی شدن ویزای کار

اگر یک نیروی کار خارجی، قبل از منقضی شدن ویزای کار درخواست اقامت خود را تمدید کند، می تواند تا زمانی که IRCC درباره وضعیت او تصمیم گیری کند تحت عنوان  maintained status در کانادا بماند. همچنین می تواند تا زمانی که منتظر گرفتن جواب است طبق روال قبل به کار کردن ادامه دهد.  maintained status میتواند بر ویزای تحصیلی و توریستی نیز اعمال شود.

اگر نیروی کاری درخواست اقامت دائم کند، ممکن است به آن ها  Bridging Open Work Permit (BOWP) تعلق بگیرد. که در این صورت می توانند در کانادا اقامت کنند تا زمانی که پرونده آن ها بررسی شود.